Salıpazarı Belediyesi
Salıpazarı’na Sel Kapanı
Geri
Salıpazarı İlçesine 2 adet çay üzerinde su tutucu (sel kapanı) yapılacak.
2022-02-18

Salıpazarı özelinde, taşkın koruma amacına da hizmet etmek üzere başlatılan İçme ve Sulama Barajı dışında iki adet sel kapanı yapılması için çalışmalara başlandı.

Salıpazarı Belediye Başkanı Halil Akgül, Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Göktuğ İlter, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Dairesi Başkanı Dr. Ayhan Koçbay, DSİ Bölge Müdürü  Ahmet Ersin Gökçe ve Teknik Heyetle birlikte Salıpazarı Konakören Sel Kapanı bölgesinde incelemelerde bulundu.

YÜREĞİMİZ AĞZIMIZA GELİYOR

Her yağmur yağdığında yüreğimiz ağzımıza geliyor diyen Belediye Başkanı Halil Akgül, “2019 ve 2020 yıllarında yaşanan sel felaketleri hala hafızalarda tazeliğini koruyor. Maalesef 2 vatandaşımızı da yaşanan sel ve heyelan nedeni ile kaybetmiştik.

BARAJ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Dünya genelinde sellerin gittikçe arttığını biliyoruz. Bunun da ana sebebinin iklim değişikliği olduğunu son yıllarda meydana gelen sellerle yaşadık ve gördük. Metrekareye 150 kilo yağış düştüğü ilçemizde altyapı ve üst yapılar, sanat yapıları yıkıldı. Şehir merkezini su bastı, ev ve işyerleri sular altında kaldı. Mal ve can kayıpları yaşandı. O nedenledir ki “Salıpazarı Barajı” bizim için hayati önem taşımaktadır ve bir an evvel bitirilmelidir. Projede yapılan değişiklik nedeni ile geciken baraj inşaatında teknik konular ve eksiklikler giderildi. Baraj inşaatı Nisan ayı başından itibaren yeniden başlayarak ve hızla devam edecektir. Artık ilçe olarak sel ve heyelanlarla anılmak istemiyoruz.

SALIPAZARI VE TERME RAHAT BİR NEFES ALACAK

Salıpazarı’nın sel baskınlarından korunmasında en az baraj kadar önem taşıyan sel kapanları için çalışmalara başladık diyen Başkan Akgül, "Bu proje ile Sel sularını kontrol altına alabileceğiz" dedi. En önemli çalışmalarımızdan biri olan Konakören (Bolas Deresi) ve Yeşil deresi üzerlerine yapılacak olan sel kapanları projesidir. Sel kapanlarından biri 40 milyon metre küp diğeri ise 25 milyon küp kapasitede olacaktır.

Baraj ve sel kapanları bittikten sonra güzergâhtaki bölgeler riskten kurtulacak. Salıpazarı ve Terme ilçelerimiz rahat bir nefes alacaktır ”dedi.