Salıpazarı Belediyesi
Çanakkale Zaferi Kutlandı
Geri
Çanakkale Zaferi'nin 107. yıl dönümü Salıpazarı’nda düzenlenen programla kutlandı.
2022-03-18

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi'nin 107. yıl dönümü kar yağışı altında Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla kutlandı.

 

Programa Salıpazarı Kaymakamı Burak Öz, Belediye Başkanı Halil Akgül, İlçe Jandarma Komutanı Üstteğmen Samet Kuruçelik, İlçe Emniyet Amiri Nevzat Şahin, Ak Parti İlçe Başkanı İsmail Yaman, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Osman Yüksel, Muhtarlar Dernek Başkanı Erol Gürsoy, daire amirleri, şehit ve gazi ailelerinin yanı sıra, askerler, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki program Kaymakam Burak Öz ve Belediye Başkanı Halil Akgül tarafından Atatürk Anıtı'na çelenklerin sunulmasıyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından, günün anlam ve önemini belirten konuşmada; “Tarihimizdeki her savaşın, her muharebenin ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat hepimiz tarafından görülebileceği üzere Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiştir.

KAHRAMANLIK DESTANI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale savaşlarında özellikle Anafartalar civarında askerleriyle verdiği üstün mücadele ve 276 kiloluk top mermisini sırtında taşıyan Seyit Onbaşı ve arkadaşlarının göstermiş olduğu kahramanlık, dünyada çok az milletin gösterebileceği bir kahramanlık destanıdır” denildi.

ŞEHİTLİK ZİYARETİ

Programda daha sonra Kaymakam Burak Öz ve İlçe protokolü Diyarbakır’da uğradığı silahlı saldırıda şehit olan Polis Memuru Atakan Arslan’ın Tepealtı Mahallesindeki