AHŞAP CAMİİ KERVANI SALIPAZARI

07/08/2014

Yazı Boyutu

SAMSUN Arkeoloji Müzesi'nde görevli arkeolog Emine Yılmaz, kentte tescil edilen ve tescil için önerilen toplam 80 tarihi ahşap cami bulunduğunu söyledi. Yılmaz, Türkiye'de en çok ahşap cami olan kentin Samsun olduğunu dile getirdi.


Samsun Arkeoloji Müzesi'nde görevli arkeolog Emine Yılmaz, kentin tarihi varlıklarından birisinin de ahşap tarihi camiler olduğunu ifade etti. Türk- İslam kültürüne ait camilerin 700 yıl öncesine ait olduğunu belirten Yılmaz,"Samsun'da bu camiler özellikle Salıpazarı, Çarşamba, Terme, Ayvacık bölgesinde yoğunlaşmış durumda. 1996- 2012 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucunda 38'inin tescili yapıldı, 42'si ise tescile önerildi. Şuan sonuç bekleniyor. Camiler günümüzde de ibadete açık durumda ve kullanılıyor. Camilerde kullanılan malzemeye baktığımızda ağırlıklı olarak kestane, çam, kara ağaç tercih edildiğini görüyoruz. Süslemelerde ise ceviz ağacı kullanılmış" dedi.


Emine Yılmaz, Türkiye'de en çok tarihi ahşap camiye sahip olan ilin Samsun olduğunu belirtti. Yılmaz, "Bu kültürün yaşatılması ve var olan ahşap camilerin güvenlik önlemlerini alarak fiziki müdahale yapılmaması için gerekli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Ben ahşap camilerle ilgili bilimsel araştırmalar da yapılabileceğini düşünüyorum. Bu tarihi camiler Samsun kültür ve turizm potansiyeli adına çok önemli ve değerli" diye konuştu.

DİĞER HABERLER

SALIPAZARI BELEDİYESİ

22°

Parçalı Bulutlu

-

Cumartesi

 • Pazar

  24°

  /

  15°

 • Pazartesi

  22°

  /

  13°

 • Salı

  28°

  /

  18°

Kapat